Türkiye’nin Ozman aracılığıyla 1999 yılında tanıştığı Work and Travel programı her yıl yaşanan deneyimler ve geri bilgi dönüşleri sayesinde ABD Hükümetleri tarafından daha sorunsuz ve güvenilir bir hale getirilmeye çalışılıyor. Her yıl yenilenen kurallar hem ABD’deki göçmen yasalarının denetleyici niteliğini hem de Work and Travel programına katılan öğrencilerin iş ve can güvenliğini sağlamak amacıyla yapılır. Geçen yılın deneyimlerinden kaynaklı olarak bu yıl uygulanan kurallara gelecek olursak;

Aşağıda yer alan kurallar Devlet Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2011’de yasalaştırılarak yürürlüğe sokulmuştur. Sadece “Visa Waiver Program” adıyla belirlenen ülkelerden programa başvuran katılımcılar önceden hazırlanmış bir iş sözleşmeleri olmaksızın programa katılımda bulunabilirler. Türkiye Visa Waiver Program”a dahil olmaması sebebiyle, Türkiye’den programa başvuran öğrenciler yeni yasa ile birlikte iş sözleşmesi olmaksızın programa katılımda bulunamazlar. Sponsorlar işveren, acente, konaklama yetkilisi gibi üçüncü şahısları mutlak dikkatlice incelemelidir. Sponsorlar aylık olarak katılımcılar ile iletişim kurarak maddi ve psikolojik durumları ile ilgili bilgileri güncellemekle sorumludur. Pedicad ve diğer ticari araçlarla yapılacak olan taşımacılık işleri tamamen WAT kapsamından çıkarılmış ve programa bu işler üzerinden katılım yasaklanmıştır.

Katılımcıların özellikle haklarını bilmeleri ve yasaklanan işlere her ne kadar pembe tablolar çizilirse çizilsin yasal olmamaları dolayısıyla itibar etmemelerini umuyor. İyi bir Work and Travel dönemi geçirmenizi diliyorum.