Work and Travel 2015 Öncelik Sıralaması Work and Travel ile Amerika’ya gitmek isteyen tüm öğrencilerin aklında ki belki de en büyük soru işaretlerinden birdir aslında. ABD’nin hangi eyalet veya şehrine gideyim? Otel de mi? yoksa Restoran da mı? çalışsam. Hangi işi yapsam? Yok belki eğlence parkı derken bu sorular iyice karar vermenizi zorlaştırmaktadır. Zira ABD kendi içinde 6 saate varan uçuşları, 319 milyon nüfusu ile koca bir coğrafyadır ve bu soruların akla gelmesi ve karar vermede zorluk yaşanması da çok normaldir.

Buna en sağlıklı şekilde karar vermek için öncelik sıralaması veya tespiti yapmak çok önemlidir. Zira birden çok eş öncelik ile verilen kararlar kişisel yönden sizi memnun etmeyebilir ama öncelik sıralaması ile verilen kararlar kişisel anlamda çok daha mutlu olmanıza yol açar. Öncelikler nelerdir? sorusuna ise aşağıda göz atalım.

Bazı öğrenciler büyük şehirlerde çalışmak ve gezmek ister ama fazla maliyet içine girmek istemez. Bu nedenle büyük şehirlerin içinde bulunduğu ulaşım sorunu, yüksek yaşam maliyeti işin içine girince öğrenci maddi yönden düşünüyorsa büyük şehir doğru bir tercih olmayabilir. Work and Travel kendi kendini finanse etme özelliği ile gençlere ABD’de başka programların sunamadığı bir fırsatı sunsa da büyük şehirlerde uzun süre bulunmak ek maliyetlere yol açacaktır. Bu belki ek vergiler, ulaşım ücretleri, belgi aşırı alışveriş ve belki de gece hayatı şeklinde size yansıyacaktır.

Bazı öğrenciler işin maddi yönünde olmayı tercih edebilirler. Bu anlamda daha yüksek saat ücreti sunan ABD’nin doğal bölgelerinde bulunan işverenleri öncelik olarak belirler ama belli bir süre sonra her ne kadar maddi yönden mutlu olsalar da sosyal açıdan mutsuz olabilirler.

Bazı öğrenciler ise daha çok sosyal bölge ve İngilizce geliştirmek önceliği ile tercih yaparlar. Bu nokta da özellikle ABD özellikle bazı bölgelerde çok yaygın olarak İspanyolcanın daha yaygın kullanıldığı bölgelerin dışında tercih yapmaları ve buna göre daha sosyal işveren tercihi yapmaları daha doğru bir tercih olacaktır.

Bu öncelikler daha da uzatılsa da Work and Travel kendi içinde öğrencilere bu önceliklerin tümünü sunacak bir programdır ama bu öncelikleri aynı anda sunması nerdeyse imkansızdır veya şansa bağlıdır. O nedenle öğrencilerin bu önceliklerini tespit etmesi ve kişisel anlamda ama bölge ama işveren seçerken bu öncelikleri sıralamaları daha doğru bir karar vermelerine yardımcı olacaktır. Bu şekilde öncelik belirleyen ve sıralayan öğrencilerin Wokrk and Travel’dan çok daha mutlu ve istediklerini almış olarak döndükleri bir gerçektir.

Ozman Yurtdışı Eğitim, bir çoğunuzun 2015 yazında Work and Travel ile ilk defa yurt dışına çıkacağının veya ilk iş deneyimini yaşayacağının farkında olarak sizleri bu tespitleri kolayca saptayabilmeniz ve önceliklerinizi sıralayabilmeniz için her zaman yanınızda olacaktır.

Work and Travel 2015’e katılan tüm öğrencilere güzel bir yaz geçirmelerini dilerim!

Cumali Bakır