Merhaba,

Work and Travel programı 1999 yılından beri ilk yapan kurum olarak son iki senede bir çok değişikliğin meydana geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle yeni kurallar ve kısıtlamalar programın uygulamada daha sıkı takip edilmesi bir program olmasını sağlayacak.. Neticede ise katılımcılara daha kaliteli ve amacına uygun bir program sunmamıza yardımcı olacağına inanıyorum.

Peki neler bu değişiklikler:

Mayıs 2012 de yayınlanan ara genelge ile bu sene bazı şeylerin değişeceğinin bilgisini almış idik.

Geçen senelerde Work and Travel programı ile giden öğrencilerin sıkıntılarından yola çıkan ABD Dışişleri Bakanlığı Summer Work and Travel ( SWT) programında bazı işleri bu programdan çıkardı:

Pedicab veya Rolling Chair

Hassas şahsi bilgiye erişimi içeren ofis işleri

Fabrika, İnşaat veya üretim hattı işleri, Alaska ‘da balık işleme işleri dahil.

Çoğunlukla gece vardiyası işleri ( Gece saat 10 ila Sabah 5 arası)

Ev işleri,

Esas olarak sezonluk olmayan işler, yazın ihtiyacın artma ihtimalinin olmadığı şehir merkezindeki işler.

Artık bu işlere gitmek isteyen öğrencilerimiz başka işleri seçmek zorundadırlar. Eğlence parkı, restoran, süpermarket, satış işleri gibi işler hali hazırda İş listelerimizde sizleri beklemektedir.

Bunun yanı sıra SEVIS ve iş değişikliğinde yapılan kural değişiklikleri ile:

Katılımcının SEVIS güncellemesini 10 gün içinde yapmadığı zaman programdan çıkarılması ve bu işlemin geriye dönük uygulanamaması.

Her konaklama yerinin değişikliği durumunda SEVIS güncellenmesinin yapılma zorunluluğu

Öncelikle işverenin gerekli kriterleri sağlayacak evrakları öncesinde sponsora göndermesi ve ancak uygun bulunduğu takdirde SWT katılımcısının sponsor tarafından onaylanması gereği.

2. bir part time iş için mutlaka öncesinde sponsordan onay alınması zorunluluğu

Esas işvereninden keyfi ayrılma müsaadesi verilmemesi

Bu kurlarla uymadığınız takdirde 10 gün içinde ülkenize dönmenizi gerektirecek şekilde sponsorlar programı sonlandırmaktadırlar.Bu yeni kurallar neticede daha dikkatli olmamızı sağlayacak ve programın sizlere daha iyi bir deneyim sağlayacağını umuyorum. Bir sonraki yazımızda ise SEVIS hakkında daha detaylı bilgi ve  güncellemelerinin öneminden bahsedeceğim.

Güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle…
Saygın Ozman