Merhabalar,

Bu yazıda SEVIS ( Student and Exchange Visitor Information System) da var olan değişikliklerden ve SEVIS’in neden çok önemli olduğundan bahsedeceğiz.

SEVIS, 11 Eylül saldırılarından sonra ortaya çıkan bir uygulama. Amacı ABD’ye öğrenci veya kültürel değişim ziyaretçisi olarak gelen kişilerin düzenli olarak kontrol ve takip edilmesine imkan sağlamakta.

Bu sisteme kaydınız oluşturulduktan sonra vize için gerekli DS 2019 formu basılabilmekte. SWT için 35 USD, Öğrenci 180, Au Pair 180 USD ödeyerek SEVIS dekontunu da vize görüşmesine götürmesi gerekmektedir. ABD’ye girdikten sonraki 10 gün içinde SEVIS’de programın aktifleştirilmesi ve program boyunca her 30 günde bir de güncelleme (update) yapılması gerekmektedir. SEVIs aktivasyonu Türkiye’de değil ABD’ye vardıktan sonra yapılmalı, bu yüzden size en yakın internet nerede olduğunu varır varmaz sormakta fayda var.

Geçen senelerde SEVIS’i aktifleştirmeyi veya güncellemeyi unutmak telafisi olan sonuçlar doğruyor idi, programdan atılsanız bile tekrar geri alınabiliyordunuz.

Bu sene yayınlanan yeni genelge ile artık SEVIS aktivasyonunu ve 30 günde bir yapılması gereken güncellemenizi yapmadığınız takdirde programdan çıkarılıyor ve tekrar programa geri dönemiyorsunuz.

Ek olarak herhangi bir sebepten dolayı kaldığınızı yeri, işinizi değiştirdiğiniz zaman 10 gün içinde güncelleme yapmadığınız takdirde de programdan çıkarılıyorsunuz.

SEVIS aktivasyonu ve güncellemesini yapmak aslında zor değil. Öncelikle hangi sponsor ile SWT veya Staj veya Au Pair programında katıldığınızı bilmeniz en önemli şart, çünkü sevis ile ilgili işlemleri sponsorunuz üzerinden hallediyorsunuz. Telefon ve internet üzerinde sponsorun web sayfasındaki linkten SEVIS işlemlerini yapabiliyorsunuz. En kolayı web üzerinden yapılanı. SEVIS kaydınızda DS 2019 veya I-20 formunuzda yazan N123456789 şeklinde sağ üst köşede yazan numaraya ihtiyacınız olacak. Bu numara sizin SEVIS numaranız.

SEVIS güncellemesini rahatlıkla internet üzerinde yapabilirsiniz. Telefon ile derdinizi anlatmaktan çok daha hızlı ve yanlış anlaşılma ihtimali çok daha düşük. İnternete erişiminizi işveren veya okuldan ya da kütüphaneden sağlayabilirsiniz.

SEVIS güncellemelerinde artık bazı sponsorlar sizden Kültürel Aktivite raporunuzu da göndermenizi isteyebilirler. Bunun içinde bir resim hazırlamanız gerekecektir. Kültürel aktiviteyi de ayrı bir yazıda ele alacağız.

Lütfen SEVIS işlemleri ile ilgili sizin üzerinize düşen ABD’ye vardıktan sonra aktivasyon ve düzenli güncelleme işlemlerine gerekli dikkati gösterin. Aksi takdirde sonunda programdan çıkarılıp mecburen 10 gün için Türkiye’ye geri dönmek riski var. Bu bizim en son istediğimiz şeylerden biri..

Güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle,

Saygın Ozman