Work and Travel programının en kilit noktalarından biri olan vize görüşmeleri haklı olarak öğrencileri en çok tedirgin eden basamaklardan da biri. Ancak iş yerleştirmesi, konaklama ayarlanması gibi süreçleri göz önüne alındığında sadece 1 ile 3 dakika arasında süren vize görüşmeleri kolaylıkla atlatılabilecek durumda. Ozman olarak 2011 yılındaki vize reddi oranımızın sadece %3 olduğu düşünülürse aslında vize görüşmelerinin çok fazla stres yapılacak bir yanı olmadığı da anlaşılacaktır. Vize görüşmelerinin en handikaplı yanı ise Name Clerance olarak adlandırılan bekleme sürecidir. Türkçe’ye İsim Benzerliği olarak yerelleştirdiğimiz terim sizinle aynı adı taşıyan bir vize müracatçısı tarafından yapılan bir vize ihlalinin sizin vize başvuru sürecinizin uzamasına yol açmasıdır. Bu durumda sponsor, Ozman Yurtdışı Eğitim ve hatta ABD Elçiliği / Konsolosluğu bile çaresiz olarak, parmak izlerinizin ABD Washington’daki Border Security Office (Sınır Güvenlik Ofisi) tarafından yasaklı şahsın parmak izleri ile karşılaştırılmasını beklemek durumundadır. Her yıl öğrencilerimizin içerisinden sadece yüzde 1 oranda yaşanılan bu süreç ortalama 4 ila 8 haftalık gecikmelere neden olmaktadır.

Dilimizde yaygın şekilde kullanılan soyisimlere sahip olan öğrencilerin maruz kaldığı bu uygulama vizelerin gecikmesinden öte sürecin uzamasıyla beraber iş kaybı ve hatta program iptaline kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu bakımdan soyismi Aslan, Demir, Yılmaz, Özcan, Yılmazer, Ekşi, Yıldırım, Kaya, Yavuz v.b olan öğrencilerin özellikle dikkat etmeleri gereken bu uygulamanın zararlarından kaçınmak için yapılması gereken programa erken başvurunun yanında ücretin erken tamamlanıp öğrencinin vizeye erken gönderilmesidir.

Ozman olarak vize konusundaki deneyimlerimizle bu süreci de başarılı bir şekilde tamamlayarak öğrencilerimizin sürecin olumsuz etkilerinden zarar görmesi için gerekli olan tüm uyarıları yapıyoruz.