WAT programı hakkında ilk kez üniversite 1. sınıftayken Mithat Özhan Anfisi’nde yapılan sunumla bilgi sahibi olmuştum. Sunumu dinlerken dahi ne kadar heyecanlı olduğumu anlatamam, o günden sonra WAT ile Amerika’ya gitme ayrıcalığını yaşamak istedim ve bu programa Ozman kalitesi ve güvencesiyle başvurumu yapmaya karar verdim. İş sözleşmesi, konsolosluk görüşmesi derken vizeyi aldım ve yaz dönemini Amerika da geçirecek olmanın verdiği heyecanla bir güzel valizimi hazırladım.

Charles Town / WV da Charles Town Races &Slots adlı bir casinoda cage cashier olarak işe başladım. O yıl ailemden ilk kez ayrı kalıyor olmamdan dolayı ve ilk kez bir işte olmamın da etkisiyle bazı zorluklar yaşadım. İlk bir ay benim için çok zor geçti, sürekli ağlıyor ve annemle telefon görüşmeleri yapıyordum. Daha fazla dayanamayacağımı düşünüp, geri dönmeye bile karar vermiştim. Ancak bir yandan ailem bir yandan arkadaşlarım ve diğer yandan da beraber çalıştığım çoğu Polonya’dan olan iş arkadaşlarım dönme kararımın çok erken ve yanlış bir karar olduğunu bana anlatmaya çalışıyorlardı iyi ki onları dinlemiş ve bu karardan erken dönmüşüm. Orda çok geniş bir aile şekline gelmiştik. Herkes birbirini tanıyor hemen hemen her gün partiler veriliyor, yakınımızda bulunan değişik yerleri off günlerimizde geziyor, deli gibi alışveriş yapıyorduk.

Bu arada unutmadan söylemek istiyorum kesinlikle yanınıza çok fazla eşya almayın, inanın dönerken valizinizde ağırlık sorunu yaşayacaksınız. İlk bir ay ağlayan biri olarak, o yazın son ağlamasını arkadaşlarımdan iş yerimden ayrılırken yaptım. Türkiye ye döndüğümde verdiğim ilk karar “Ben bu heyecanı ve güzelliği tekrar yaşamak istiyorum.” Oldu ve tekrar bu programa başvurdum.

Sonraki yıl için gittiğim eyalet bu kez Clearwater Beach / FLORIDA oldu. Daha gitmeden mükemmel bir yaz yaşayacağımı anlamıştım. İnanılmaz güzel bir yer olduğunu gitmeden internetten araştırıp öğrendim. Bu kez sahil kenarında bir mağazada, mağazanın airbrush adlı bölümünde çalıştım. Burada müşterilerin siparişlerini alıyor ve gerektiği yerlerde iş arkadaşlarıma yardımcı oluyordum. En avantajlı kısmı gelen müşteri ile birebir diyalog kurabilme şansımın olmasıydı. Bu programa elbette ki Amerika’yı görmek, yaz tatilimi değerlendirmek, farklı kültürleri tanımak ve yaşamak için başvurdum; ancak en büyük isteğim İngilizce yi iyi bir şekilde konuşabilmek olduğu için bu iş konusunda çok şanslı olduğuma inanıyorum.

Sonraki yıl geçen yıl çalışmış olduğum mağazada tekrar çalıştım ve tekrar mükemmel bir yaz geçirdim. Kısaca anlatmaya çalıştığım bu üç yaz dönemi tahmin edemeyeceğiniz kadar güzel geçti. Amerikalıların sabrı ve insanlara saygı inanın çok sabırlılar özellikle de iş hayatında bilmediğiniz veya anlayamadığınız şeyler olacaktır; ancak bunlar için kesinlikle korkmayın çünkü karşınızdaki insanlar bunu size öğretebilmek için ellerinden geleni yapacak ve gereken sabrı göstereceklerdir. Bu yıl 4. sınıftayım ve tekrar başvurmayı düşünüyorum. Size verilmiş olan bu fırsatı kaçırmamanız dileğiyle…