ASSE

ASSE High School Year ile ailenizi geride bırakarak bilinmeyene doğru giderken dünyayı ders kitaplarında anlatılanların ötesinde tanıma ve algılama sürecine girmektesiniz. Yurt dışında geçirdiğiniz bir yıl size dünyanızı yeniden tanımlama fırsatı verecek ve yaşadığınız her tür etkileşim bakış açınızı yeniden biçimlendirecek. Dünya insanlarının değer yargıları arasındaki benzerliklere ve farklılıklara, dünyanın bir ucunda sizin yaşıtınız gençlerin dünyalarının sizinle nasıl benzeştiğine şaşıracaksınız. Başkaları hakkında öğrenirken aslında kendinizi daha iyi tanıma fırsatınız olacak.

Katılımcı öğrenciler bu süreç içerisinde ailesinden, arkadaşlarından, Türkiye’deki okulundan ayrı kalacak ancak bunun karşılığında bir yıl boyunca yeni bir aile, yeni arkadaşlar ve yeni bir okul edineceklerdir. Program gönüllülük esasına dayandığından yeni aile de öğrencilere karşılaşacağı sorunların çözümünde ve adaptasyon sürecinde yaşanabilecek sıkıntıları aşmak konusunda yardımcı olacaktır.

Konaklama ve yemek giderleri gönüllü aile tarafından karşılanacak ve bunun için katılımcı öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bunun karşılığında da katılımcılar bir aile bireyiymişçesine evini, okulunu ve ailesini sahiplenmeli ve onlarla uyum içerisinde bir yıl geçirmelidir. Gönüllü ailenin katılımcı öğrencilerden tek beklediği uyum içerisinde olmaktır. Katılımcıya düşen kendi odasını toplamak ve genel işlerde aileye yardımcı olmak gibi aslında kendi evinde de her zaman yaptığı işler olacaktır. Bu bakımdan katılımcının tek gideri ülkesinde de harcadığı cep harçlığı olacaktır. Program her ne kadar lise çağındaki bir öğrenci için zor görünse de ilerleyen yaşamı açısından yaşıtları ile arasında fark yaratabilmek ve kariyerini farklı kılabilmek için kullanabileceği bir programdır. Sadece bir yıl boyunca ailenizden ve çevrenizden ayrı kalacaksınız ama bu sizde etkisi ömür boyu sürecek bir deneyim olacak ve en zoru da dönüşte sizi konuk eden ailenizden ve edindiğiniz arkadaşlarınızdan ayrılmak olacaktır…

Neden ASSE?

ASSE ( American-Swedish Student Exchange) ilk kez 1938 yılında İsveç hükümeti tarafından İsveç ve Amerika arasında öğrenci değişimi sağlamak için kurulmuştur. Zamanla Danimarka, Finlandiya, Norveç ve daha sonra diğer Avrupa ülkeleri ve dünyanın dört bir yanından ülkeler ASSE içinde öğrencilere yeni dünyalar sunmak üzere bir araya gelmiştir.

ASSE, Ozman Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer’in 1996 yılında kurulmasıyla birlikte Türkiye’ye de kapılarını açmış ve Avrupalı öğrencilerin yararlandığı her türlü eğitim olanağından yararlanma fırsatını Türk öğrencilerine de sunmuştur.

ASSE High School Year Programı Amerika Enformasyon Dairesi tarafından desteklenmekte ve kontrol edilmektedir. En önemlisi ise ASSE, ABD’de alanında full akredite olabilen tek programdır.

Kimler Katılabilir?

En az 15 yaşında ve yeni ailenize doğru yola çıktığınızda 19 yaşından küçük olmanız, yeni bir kültüre ve ortama uyum sağlayacak olgunlukta olmanız ve not ortalamanızın en az 2,5 olması ve Türkiye’yi temsil yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir.

Programdan Kısa kısa …

• Bir akademik yılı kapsayan program yurt dışı lise eğitimi konusunda öğrencilere fırsat tanımaktadır.
• Program aracılığıyla Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve daha birçok ülkeye gidebilme olanağınız vardır.
• Her yıl Ağustos ayının 2. yarısında başlar.
• Başvurular Mart’ta sona erer.
• Yarım dönem için başvuru yapılabilir.
• Aileler, özenle seçilen sevgi dolu ve farklı kültürlere ilgi duyan ailelerdir.
• Devlet okullarında öğrenim görülür.
• Yerel koordinatörlere 24 saat ulaşabilirsiniz ve sürekli gözlemlerine tabii tutulursunuz.
• Amerika’yı tercih etmeniz durumunda J-1 kültürel değişim vizesi ile programa katılırsınız.
• Kapsamlı sağlık sigortanız program ücretine dâhildir. (Hastalık, kayıp, çalıntı ve diğer acil durumlarda ASSE tarafından sigortanız yapılmış olduğundan yapılan harcamalar karşılanacaktır. Yararlanılabilecek sağlık kurumları ile ilgili tüm bilgiler katılımcının poliçesinde yer alacaktır)
• Programa başvurduğunuz andan itibaren sürekli olarak Ozman ilgisinden faydalanırsınız.

Diğer ASSE Programları

ASSE International Teen Twin Programı Ağustos ayının ikinci yarısında başlayan 3 aylık sürede siz Fransa, Almanya  veya İspanya’da yeni ailenize ve yeni okulunuza kavuşurken o ailenin çocuğu da sizin ailenizde yeni deneyim yaşamaya hazırdır.

ASSE Summer Programı Yazları 4-6 hafta süre ile konuk olduğunuz aile ile birlikte unutamayacağınız bir yaz geçirebilirsiniz. Gideceğiniz ülkeyi seçin: Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Japonya, Tayland, Brezilya.

Daha detaylı bilgi ve sorularınız için ofislerimizdeki ilgili danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.