Almanya’da dil eğitimi hem özel dil okullarında hem de üniversite bünyesindeki dil okullarında verilmektedir. Her seviyeye uygun dil programları haftalık 20-25-30 saatlik seçeneği ile ve öğrencinin isteğine göre 2 ile 48 hafta arasındadır. Dersler genellikle sabah programları ve öğleden sonra programları olmak üzere iki farklı periyot şeklindedir.

Bazı merkezlerde her pazartesi başlayan kurslar mevcuttur. Kursiyer kurs öncesinde seviye tespit sınavına tabi tutulur ve seviyesine en uygun sınıfta dil eğitimine başlanır. Sınıflardaki öğrenci sayısı ortalama 12 öğrenci olup 6-16 arası değişmektedir. Yetişkin gruplarında kursiyerin minimum yaşı 16’dır.

Almanya’daki Genel Dil Kursları Dışındaki Programlar

  • Yaz aylarında düzenlen ve 10-17 yaş grubuna yönelik Almanca dilinin yanısıra kültürel ve spor aktivitelerin içiçe olduğu yaz kursları,
  • 6-9 Ay arası devam eden Akademik yıl kursları Almanca’yı yoğun bir şekilde geliştirmek isteyen öğrencilere yöneliktir. Ve normal kurslara göre %30 daha ekonomiktir.. Özellikle yüksek öğrenimini Almanya’ da devam ettirmek isteyen öğrencilere tavsiye edilir.
  • DSH sınavı üniversiteye giriş için istenen bir sınavdır. Bu sınava hazırlık kursları kurs merkezlerinde vardır.
  • İş Almanca’sı programları işadamlarına yönelik programlardır. Satış, pazarlama, finans ve yönetim konuları gibi dersler bu programın içeriğini oluşturur.
  • Mesleki almanca kursları ise işletmecilerin, turizmcilerin,öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği kurslardır.

 

Fiyatları ile Almanya’daki Bazı Dil Okullarımız

SPRACHCAFFE
Frankfurt, Düsseldorf

1985 yılından bu yana Almanya’da Düsseldorf ve Frankfurt’ta her seviyede minimum 2 haftadan başlayan kurslarla dil eğitimi vermektedir. Haftalık ders saati 20 dir ve dersler sabah yapılmaktadır. Sınıf ortalaması 10 öğrencidir. 4 haftalık kurs ücreti yurtta iki kişilik odalarda konaklama dahil minimum yaklasik 1410 Euro’dur. 3 aylık dil eğitiminde konaklama dahil bu rakam yaklasik 5230 yerine 4050 Euro’ya mümkün olmaktadır. Bu okula 16 yaş ve üzerinde olanlar kayıt yaptırabilir.

EUROCENTRES
Cologne

Dünyanın birçok yerinde merkezi bulunan Eurocentre Almanya’da Bonn yakınlarındaki Cologne’de Almanca dil programları sunmaktadır. Her seviyeye uygun olan programlar isteğe bağlı olarak haftalık 20-25 saat görülebilmektedir. Ortalama sınıf mevcudu 12 dir. 4 haftalık ve haftada 20 saatlik kurs ücreti aile yanı yarım pansiyon tek kişilik oda konaklamalı 1383 Euro’dur. Aynı kurs 12 haftalık olunca 4149 Euro yerine 3639 Euro olmakatadır.

INTERNATIONAL HOUSE
Freiburg

International House’un dil eğitim merkezinde düzenlenen programlar arasında yoğun dil kursları, İş Almancası, birebir Almanca çocuklara ve gençlere yönelik yaz kursları bulunmaktadır. Saat 08:45 ve 13:15 saatleri arasında eğitim verilen haftada 25 saatlik yoğun dil programları maksimum 7 kişilik sınıflarda yapılmaktadır. Dersler sabah 08:45’de başlar ve 13:15’de sona erer. 4 haftalık genel Almanca haftalık 20 saatlik kurs ücreti aile yanı tek kişilik yarım pansiyon konaklama dahil 1865 Eurodur.

DID (DEUTSCH IN DEUTSCHLAND)
Berlin, Wiesbaden, Frankfurt, Wiesbaden, München

1970 yılından beri faaliyette olan DİD Almanya’nın en saygın ve en köklü dil okullarındandır. Her seviyeye uygun 2 hatadan 10 aya kadar yoğun dil programlarının yanında mesleki Almanca, DSH (Almanca yeterlilik sınavı) sınavına hazırlık programı, gençlere ve çocuklara yönelik yaz kursları gibi birçok farklı programı vardır. 4 haftalık kurs ücreti aile yanı yarım pansiyon çift kişilik konaklama ile birlikte 1585 Euro’dur. 24 haftalık daha uzun dönemli akademik programlarda aile yanı çift kişilik konaklama dahil 6729 Euro’dan başlamaktadır.

LSI (LANGUAGE STUDIES INTERNATIONAL)
Frankfurt

2 haftadan 48 haftaya kadar yapılan kurslarda Genel Almanca , iş Almancası, DSH’ye yönelik hazırlık programları bulunmaktadır. 4 haftalık kurs ücreti aile yanında konaklama dahil 1440 Euro’dan başlamaktadır. 12 haftalık kurs ucreti 4080 Euro’dur. 24 Haftalık akademik yıl aile yanı konaklama 7860 Euro’dur.

ASTUR
Wiesbaden, Augsburg

Çocuklara ve gençlere yönelik yaz kursları ile lise yılı programları uygulayan okul yetişkinler için ise DSH sınavlarına hazırlık kursları ve genel Almanca eğitimi vermektedir. Bir diğer programları ise bir Alman öğretmenin evinde birebir Almanca dil eğitimidir. Öğretmen yanında konaklama dahil 2 haftalık kurs ücreti 1600 Euro’dur. Astur 15-18 yaş arası lise öğrencilerine Almanya’daki liselerde 3 ay ile 10 ay arası değişen sürelerde eğitim imkanı sunmaktadır. Yalnız bunun için iyi bir Almanca bilgisine sahip olmak ve tercihen daha önce yurtdışında bulunmak gibi şartlar istenmektedir. Bu programın aile yanı konaklama dahil 3 aylık maliyeti 1495 Euro, 6 aylık 2890 Euro, 10 ay 4395 Euro’dur. 4 haftalık genel Almanca kurs ücreti aile yanı yarım pansiyon konaklama dahil 1490 Euro, 3 aylık 4290 Euru’dur.

CDC (CARL DUİSBERG CENTREN GMBH)
Berlin, Saarbrücken, Cologne, München ve Radosfzell

40 yıldır eğitim veren CDC genel Almanca, iş Almancası ve yaz kursları sunmaktadır. 4 Haftalık konaklama dahil kurs ücreti 1175 Euro’dur.3 aylık genel Almanca konaklama dahil 3535 Euro’dur.

COLON LANGUAGE CENTER
Hamburg

1952’de kurulmuş olan okul Genel Almanca kursları , iş Almanca’sı, Almanca öğretmenlerine yönelik kurslar ve Almanca yeterlilik sınavları için hazırlık kursları sunmaktadır. Kursların sabah ve öğleden sonra veya 20-25-30 saatlik alternatifleri vardır. Konaklama isteğe bağlı olarak aile yanı veya yurt konaklamalı olabilmektedir. 4 haftalık aile yanı konaklama dahil kurs ücreti 1225 Euro, 12 haftalık aile yanı konaklama dahil kurs ücreti ise 3585 Euro’dur.

FRIELANDER SCHULE
Berlin

Genel Almanca , DSH yönelik hazırlık kursları vardır. Özellikle ekonomik olması nedeniyle iyi bir alternatif olumaktadır. 4 haftalık kurs ücreti aile yanı dahil konaklama 1050 Euro’dan başlamaktadır. 24 haftalık aileyanı konaklama ve kurs dahil fiyatı 4565 Euro’dur.

GOETHE INSTITUTE
Berlin, Bonn, Bremen, Dresden, Duesseldorf, Frankfurt,
Freiburg, Göttingen, Munchen, Mannheim, Prien,
Rothenburg, Schwaebisch-Hall, Weimar,

1951 yılında Alman dil ve Kültürünü geliştirmek ve yaygınlaştırmak için kurulan Goethe Instutut, Almanya dışında 128, Almanya’da ise 15 merkezde verdiği eğitim hizmetleriyle Almanya’nın en saygın dil enstitüleri arasındadır. Goethe Instutut çok geniş bir program yelpazesi sunarak birçok öğrencinin hedefine cevap verebilmektedir. Dil eğitimi dışında ki programlardan bazıları şunlardır: Ekonomi ve mesleki Almanca sertifika programı, uluslararası ekonomi Almanca programı, turizm Almanca’sı, Hukukçular için Almanca programı, yaz kursları, gençlik kampları ve üniversite dil yeterlilik sınavına hazırlık kursları. 4 haftalık toplam 85 derslik kurs ücreti aile yanı konaklama dahil 1415 Euro’dan başlamaktadır. 3 aylık dil eğitimi toplam 265 derslik kurs ücreti aile yanı konaklama dahil.3850 Euro’dan başlamaktadır.

CP Languages İnstituter
Heidelberg

Uluslararasuı bir dil organisazyonu olan CP Language Instituter Almanya merkezidir. Heidelberg, Almanya’nın turistik ve kültürel bakmdan en güzel şehirlerinden biri olması yanında , tipik bir öğrenci şehridir. 25-30 saatlik yoğun dil programlarına her seviyeden öğrenci katılabilmektedir. 4 Haftalık dil programı aile yanı yarım pansiyon ücreti 1415 Eurodan başlmaktadır.

GLS SPRACHZENTRUM
Berlin

Her seviyeye uygun kursların bulunduğu okulda her çesşit sosyal etkinliklerden yararlanılabilmektedir. 4 Haftalık kurs ve aile yanı yarım pansiyon konaklama ücreti 1870 Euro, 3 aylık kurs aile yanı yarım pansiyon konaklama dahil ücreti de 3670 Eurodur.